Žetoonide tähendus pokkeris

Pokker on mäng, mille vältel peavad mängijad tegema üha uusi panuseid. Mängu alguses ning mängu jooksul kõigi poolttehtud panused liidetakse ühte „potti“, mille lõpuks endale üks või mitu võitjat. Kuna sularaha esineb nii müntide kui paberina, on seda küllaltki keerukas piisavalt kiiresti üle lugeda. Seda ka seetõttu, et rahatähed on enamasti suhteliselt sarnased. Seetõttu kasutatakse pokkerit mängides enamasti raha asendamiseks žetoone.

 

Kasiinodes asendatakse raha sel moel alati. Kasiinodes (online kasiino) on žetoonid muutunud lausa omamoodi sümboliks. Neil on kindlad väärtused. Minnes kasiinosse eesmärgiga pokkerit või mõnd muud mängu mängida, tuleb esmalt suunduda kassasse või automaadi juurde, kus kindla rahasumma eest saadakse vastav hulk žetoone, inglise keeles chip’e. Žetoone kasutatakse sageli ka kodus sõpradega mängides. Lepitakse kokku rahasumma, mille eest end mängu osta ning vastu saadakse kindel arv žetoone. Enamlevinud žetoonide väärtused on järgmised (tõusvas järjestuses):

 

  • Valge žetoon – kõige väiksem, enamasti 1 või 5.
  • Punane žetoon – enamasti 5 või 10.
  • Roheline žetoon – enamasti 25 või 50.
  • Must žetoon – enamasti 50 või 100.
  • Sinine žetoon – enamasti 100 või 500.

 

Vastavalt vajadusele võib žetoonide väärtus muutuda ning selle üle otsustab tavaliselt kasiino. Omavahel mängides võib väärtused ka ise määrata. Ent harva vahetatakse žetoonide tugevusjärjestust ehk valge jääb ikka kõige nõrgemaks ja tumesinine kõige tugevamaks. Samas võib juhtuda, et žetoonikomplekti ostes on värvid või neile märgitud väärtused erinevad. Ülalnimetatud värvid ja väärtused on levinud nii pokkeris kui ka teistes mängudes, kus panuste tegemise lihtsustamiseks žetoone kasutatakse. Erandeid näeb kasiinodes ja teistes professionaalsetes pokkeri mängimise keskkondades harva.